Soukromé zprávy
Soukromé zprávy
Obsah fóra SE-tuning.cz » Pravidla

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!
!!! JAK SE SPRÁVNĚ PTÁT !!!
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mikrom
Tuner
Tuner


Příspěvky: 260
Bydliště: Trutnov
Už. poděkoval: 10x

Poděkovalo mu 17 lidí
v 5 příspěvcích
Příspěvek #8298 Zaslal: 30.09.06 17:11    Předmět: !!! JAK SE SPRÁVNĚ PTÁT !!! Citovat

Exclamation Idea Jak se správně ptát

Zkrácená verze z originálu, který naleznete třeba zde: hash.cz/inferno/otazky.html

Tato příručka si klade za cíl poučit vás o tom, jak se ptát tak, abyste získali uspokojivou odpověď.
Za dobrou otázku budeme vděční; dobrá otázka je povzbuzení. Dobré otázky prohlubují chápání věci, a často odhalí problémy, kterých bychom si jinak nevšimli.
Jsme jen zaujatí vůči lidem, kteří nechtějí přemýšlet nebo se sami snažit předtím, než se začnou ptát. S takovými lidmi člověk pouze ztrácí čas, který se dá strávit nad jinou, zajímavější otázkou, nebo věnovat někomu, kdo spíš stojí za odpověď. Říkáme takovým lidem losers [lúzeři]

Většina z nás jsou dobrovolníci. Taky máme spoustu práce, a najdeme si čas na zodpovídání otázek - které nás občas zavalují. Takže nemilosrdně filtrujeme. Zvláště zahazujeme otázky od loserů, abychom mohli svůj čas strávit plodněji nad otázkami těch ostatních.
Pokud vás takový postoj uráží nebo vám přijde arogantní, blahosklonný, či prostě nepřijatelný, zamyslete se nad svým postojem. Nemusíte se před nikým klanět - většina z nás bude upřímně jednat jako s rovným členem vlastní kultury s každým, kdo se bude trochu snažit. Je prostě marné snažit se pomoci někomu, kdo se nesnaží pomoct si sám. Nevědět - to je v pořádku. Dělat blbého v pořádku není.
K získání pozornosti není nutné mít patřičné technické schopnosti, zato je nutné projevit postoj, který ke schopnostem vede - pohotovost, přemýšlivost, pozornost, pečlivost. Pokud to považujete za diskriminaci, nežádejte osobní pomoc - můžete si přeci zaplatit technickou podporu.

Idea Než se zeptáte
Než začnete klást otázky mailem nebo v news nebo na webovém fóru,
1. zkuste najít odpověď na webu.
2. zkuste najít odpověď v manuálu.
3. zkuste najít odpověď ve FAQ.
4. zkuste najít odpověď experimentováním.
5. zkuste se zeptat zkušenějšího kamaráda.
6. zkuste odpověď zjistit ze zdrojového kódu (jste-li programátor).
Když se ptáte, ukažte, že jste to už zkusili - ukážete, že nejste lenoch a příživník plýtvající cizím časem. Ještě lépe: ukažte, že jste se z dosavadních snah poučili. Rádi odpovídáme těm, kteří se z odpovědí poučí.

Idea Když se ptáte
Zvolte pečlivě, koho se zeptat
Citlivě uvažte, kde se zeptat. Odpovědi se nejspíš nedočkáte (nebo s vámi rovnou bude zacházeno jako s loserem), pokud:
* pošlete svou otázku někam, kde se probírá jiné téma
* pošlete velmi elementární otázku do fóra, kde se probírají pokročilé technické detaily, nebo naopak
* pošlete svou otázku zároveň na několik různých míst
* pošlete svou otázku osobně někomu, koho neznáte, a kdo za váš problém nikterak nezodpovídá. (myslím že třeba luke, já, havros, cofi, a další bychom mohli vyprávět)

Idea Použijte smysluplný, výstižný "Subject:"
Hlavička "Subject:" vám dává možnost upoutat pomocí padesáti písmen pozornost kvalifikovaného odborníka. Takže ji nepromarněte bláboly typu "pomozte prosím" (natožpak "POMOC!!!!! PROSÍM!!!!!!"). Nesnažte se nikoho dojmout svým trápením, ale pregnantně vyslovte svůj problém.
Užitečnou konvencí je používat "Subject:" tvaru "téma - problém", přičemž "téma" popisuje, které věci se problém týká, a "problém" je popis chyby. Například:
* Špatně: POMOC! Nefunguje mi na laptopu grafika!
* Dobře: Deformovaný kurzor v XFree86 4.1, chipset Fooware MV1005
* Lépe: Kurzor v XFree86 4.1 s chipsetem Fooware MV1005 - je deformovaný

Idea Pište jasně, spisovně a bez překlepů.
Zkušenost nás učí, že ledabylí a nepozorní pisatelé většinou také nedbale uvažují. Odpovídat takovým je k ničemu. Radši budeme dělat něco jiného.
Vyjádřit se přesně a jasně je velmi důležité. Pokud vám to nestojí za námahu, nám to nestojí za pozornost. Svůj jazyk pečlivě pročistěte. Nemusí být upjatý či formální - hackeři spíše ocení neformální, slangový, vtipný jazyk, pakliže se v něm vyjadřujete přesně. Váš zájem a soustředění musí být zřejmé.
Používejte správně interpunkci a velká písmena. Nepište VŠECHNO KAPITÁLKAMI - to se považuje za psanou formu křiku a za protivnost.

Idea Neoznačujte svůj problém za "urgentní" (i když pro vás třeba je)
To je přeci váš problém, ne náš. Většina hackerů takovou zprávu smaže jakožto sobecký pokus vyloudit si speciální pozornost.

Idea Zdvořilost neškodí, a občas i pomáhá
Buďte zdvořilí: "prosím", "děkuji za pozornost" atd. Važte si času, který je vám zdarma věnován.

Idea RTFM a STFW, aneb jste úplně mimo
Existuje dávná a uctívaná tradice: dostanete-li odpověď "RTFM", znamená to, že si máte Read The Fucking Manual, neboli že si máte, *****, přečíst manuál. Což je nejspíš pravda. Jděte si ho přečíst.
RTFM má mladšího sourozence: opdověď "STFW" znamená, že byste měli Search The Fucking Web, neboli podívat se, *****, na web. Což je nejspíš pravda. Jděte hledat.
Často má člověk, který vám takto odpovídá, manuál či příslušnou stránku přímo před očima. Taková odpověď znamená, že podle jeho názoru je (a) velmi snadné kýženou informaci najít (b) mnohem užitečnější najít ji sám než jí dostat od maminky na talířku.

Idea Otázky, které se nekladou
Ukázka klasických stupidních otázek, a co si o nich hackeři myslí.
* Kde bych našel X? Tam kde já, blbečku - proboha, copak ještě někdo nezná ?!
* Jak se Xem udělá Y? Pokud chceš udělat Y, tak při otázce nepředpokládej, že se to dělá Xem. Takoví lidé většinou nejenže nevědí o nic o X, ale ani neznají svůj problém Y. Většinou je nejlepší počkat, až se zeptají lépe.
* Jak si mám nakonfigurovat shell? Pokud jsi dost chytrý na to, aby ses ptal na takové věci, jistě také zvládneš RTFM a přijdeš na to sám.
* Dají se Mega-Convertorem konvertovat soubory z UltraOffice do TeXu? Zkus to a uvidíš. Kdybys to zkusil hned, pak bys (a) zjistil odpověď sám, (b) neplýtval mým časem.
* Můj program / konfigurák / příkaz nefunguje. To ani není otázka. Nebudu s Tebou hrát vadí-nevadí; mám lepší věci na práci. Obvyklou odpovědí na takový dotaz bývá:
* Ten program nefunguje. Asi je v systému špatné X. Je samozřejmě možné, že jsi jako první odhalil nějakou zjevnou chybu v systémových voláních nebo knihovnách, které denně používají statisíce lidí, ale mnohem spíše jsi úplně mimo. Takováto kromobyčejná tvrzení si žádají mimořádně přesvědčivé důkazy. Měl bys to doložit vyčerpávající dokumentací a přesným popisem chyby.

Idea Dobré a špatné otázky
Nakonec budeme ilustrovat dobré a špatné otázky na příkladech. Vždycky jedna dobře položená a jedna špatně položená otázka na stejné téma.
* Špatně: Kde bych našel něco o Krajáči Mléka? Ten si koleduje o STFW.
* Dobře: Hledal jsem na Google "Krajáč Mléka 2600", ale nic užitečného jsem nedostal. Kde bych našel nějaký programátorský popis krajáčů. Tenhle už STWFoval, a zřejmě opravdu potřebuje pomoci.
* Špatně: Zdrojáky z foo-projektu se vůbec nezkompilují. Co s tím je? Předpokládá, že chybu udělali jiní, což je arogantní.
* Dobře: Nedaří se mi zkompilovat foo na Nulixu 6.2; četl jsem FAQ, ale o problémech na Nulixu tam nic není. Zasílám kompilační log. Dělám něco špatně? Popsal vývojové prostředí, přečetl FAQ, nepřipisuje své problémy chybě někoho jiného. Ten možná stojí za pozornost.
* Špatně: Mám problémy s myší. Mohl by mi někdo pomoci? "Jasně. Jestli se bojíš koček, mám i pastičky". Delete.
* Dobře: Zkoušel jsem X, Y a Z na nefunkční myš Confuse-a-cat 68. Nepomohlo to, zkusil jsem A, B a C. Všimněte si toho divného pištění při C. Hužva asi rourácí, ale nebubří přitom zlemejže. Co bývá u těchto myší příčinou rourácení? Co mám ještě otestovat? Tenhle stojí za odpověď. Je schopen sám hledat řešení - nečeká na pomoc shůry.

_________________


http://mikrom.cz/274-sw-upravy-w810i
http://mikrom.cz/214-upuf - diy servisni box
pomohl jsem Vám? poděkujte.

92% teenagerů poslouchá hip-hop, jestli patříš mezi zbylých 8% a jsi normální, hoď si tohle do podpisu.


Naposledy upravil mikrom dne 13.02.07 01:25, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Uživatelé kteří děkují: amoniak, SiViN, kalasknik, knotek24, sqbko, Duri74, trepiel, Flary, NortySP, chachacha2323, Tom.Fucik, nodobre123
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra SE-tuning.cz » Pravidla Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory



Dostupnost podle Monitoring-serveru.cz

 Forumno.net - V‘e pro Va‘e Nokie Nokia 6230i - v‘e co jste hledali
Eroticka-seznamka.com k800i.eu - K790i & K800i Fansite java hry na mobil SexyHity.CZ
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional

Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com