PřihlášeníUživatelHeslo
Přihlásit automaticky při příští návštěvě    
Registrace
Registrace
Soukromé zprávy
Soukromé zprávy
Obsah fóra SE-tuning.cz » (SW) K750, W800 - Návody

Přidat nové téma   Zaslat odpověď
Patchování Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Adow
Moderátor
Moderátor

Už. poděkoval: 83x
Poděkovalo mu 327 lidí
ve 113 příspěvcích

Příspěvek #39429 Zaslal: 24.04.07 15:32    Předmět: Patchování Citovat

Obecně o patchování FW - patchovací FAQ Wink

Doufám, že mi odpustíte napřed trochu té omáčky Wink. Patch je věc (soubor) měnící část kódu FW. Naprostá většina patchů (tady ani jiné nenajdete) mění MAIN.
Idea Důležité je vědět, že patch je určený pouze pro jednu, konkrétní verzi FW! Nesnažte se aplikovat patch určené pro jiný FW na ten váš - v jiném FW budou data na jiné adrese!!
Exclamation Veškeré tyto úpravy jsou samozřejmě bez záruky. Tím že je to zásah do FW, můžete přijít o záruku na telefon. Ani já ani nikdo jiný vám neručí za korektní funkci telefonu po změně FW!
Idea Jestli-že vám po aplikaci patche nebude fungovat telefon korektně, máte 2 možnosti - odstranit patch, nebo přehrát celý main. FS přehrávat nemusíte, tyto patche zasahují pouze do MAINu.

Jak vypadá struktura patche a v čem to spočívá? Jak jsem psal, patch mění data ve FW. Struktura patche je následující:

kód:
;Co je za středníkem je pouze komentář, který nemá vliv na funkci patche!
;K750 R1CA021
;Media player s barvou pozadí z tématu
;(C) Adow
+44020000          ;Offset
f40614: B4E8 6EE5  ;Dílčí adresa: data_původní data_změněná

Idea Všímejte si komentářů za středníky - většinou vysvětlují funkci patche nebo varianty jeho úprav!

Konkrétní adresa ve FW, na které měníme data je pak dána šestnástkovým součtem (děláme-li s kalkulačkou ve windows, přepneme si zobrazení na vědeckou a počítáme v HEX):

kód:
Adresa ve FW = Offset + Dílčí adresa

Offset nemusí být v patchi nutně napsán - kdybych chtěl napsat předchozí patch bez offsetu (přímo s adresou), vypadal by následovně:

kód:
;K750 R1CA021
;Media player s barvou pozadí z tématu
;(C) Adow
44F60614: B4E8 6EE5

Posloupnosti data_původní a data_změněná musí mít stejnou délku!

Exclamation Obvzvlášť když začínáme s patchi nebo úpravami FW, sledujeme hlášky programů, raději si je přečteme 2x, když jim nerozumíme, tak se slovníkem! K750 je sice do jisté míry nezničitelná, ale nikde není napsáno, že zrovna vy si můžete telefon tímto odvařil... Takže OPATRNĚ při zadávání údajů do programů (ať už je to FAR, G-Slide, XS++...) a raději si vše přečíst 2x. Kdo nečte a jde do toho po hlavě, může se taky stát novým hrdým majitelem černo-stříbrného těžítka.. Nebo v lepším případě vyplázne pár peněz v servise Wink. Ale to bych mohl psát pořád dokola a stejně si někteří ty hlášky nepřečtou a slepě odklikají Brick wall.
Idea Programy apikující patche většinou kontrolují správnost patche. Např. nejpoužívanější FAR hledá na adrese udané patchem původní data. Když je nenajde, vyhodí varovnou hlášku "Mistmatch". V tomto případě nedoporučuju aplikovat patch - něco máte špatně!
Idea Pokud někde uvidíte patch zapsaný jako ten nahoře, samotný soubor s patchem vyrobíte tak, že si otevřete poznámkový blok, zkopírujete do něj kód a toto celé uložíte jako soubor s příponou .VKP...

Mobile 1: T-Mobile MDA Compact V -> HTC Touch Diamond II EržikaD2 - WM6.5.3 - Sense 2.5 - CZ
Mobile 2: K530i CID 52 -> W660i R8BB001
Nepište mi, prosím, na SZ dotazy - bohužel už jsem dlouho mimo a jen málo si pamatuju Sad

Naposledy upravil Adow dne 02.01.08 12:23, celkově upraveno 2 krát.
Zobrazit informace o autorovi Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Uživatelé kteří děkují: amoniak, S4T3P3K, frlo
Adow
Moderátor
Moderátor

Poděkovalo mu 327 lidí
ve 113 příspěvcích

Příspěvek #39430 Zaslal: 24.04.07 15:33    Předmět: Citovat

Aplikace patchů

Před aplikací patchů potřebujeme vědět jaký máme model telefonu (např. K750i, W800i...). Neobejdeme se také bez znalosti verze FW, který máme v telefonu/který budeme patchovat. Verzi FW zjistíte v telefonu následujícím způsobem:

kód:
V pohotovostním režimu namačkáme > * < < * < *
Vybereme menu "Informace o službě"
Položku Inform. o softwaru
Verzi FW vidíme hned na prvním řádku

Idea < je pohyb joysticku doleva, > doprava. Neberte ohled na to, co se zobrazuje na displeji, jen mačkejte Wink

Telefony po modelu a FW dělíme taky podle certifikátu zabezpečení - tzv. CID. Jestli nevíte CID svého telefonu, tak rovnou šup do FAQ!
Idea Certifikát zabezpečení udává úrpoveň zabezpečení telefonu proti rejpalům jako jsme my Wink. Certifikát má číslo (u K750 nebo W800 je to 36 nebo 49) a barvu (setkáte se asi jen s RED a BROWN). Máte-li CID 36 RED, máte sice telefon s nejnižší urovní zabezpečení, ale o to je jednodušší na něm dělat úpravy. Nejhorší je CID 49 BROWN.

Na které telefony (dle CID) můžeme aplikovat patche?
CID 36 RED - bez problémů, přes FAR (SEFP plugin) nebo GFlash.
CID 36 BROWN - telefon musíte napřed přebarvit na RED. Jde to i doma, pomocí kabelu DCU-60, který se dodává s telefonem. Návod zde.
CID 49 RED - troušku složitěji přes FAR (SEFP plugin pro CID49), nebo aplikací na soubor flashe pomocí GSLide (patchovaný main potom naflashujeme do telefonu).
CID 49 BROWN - pomocí FARu, ale s odlišným pluginem - Just Da Flasher a nebo po přebarvení pomocí servisního kabelu (návod zde). Do CID 49 BROWN se sice taky dostanete FARem se SEFP pluginem, ale zatím ne do složky FLASH, kterou pro patchování potřebujeme.

Arrow Práce s FARem na CID 36 RED. Patche (soubory VKP) se aplikují (kopírují) do složky FLASH.
Arrow Práce s GFlash.
Arrow Práce s FARem na CID 49 RED. Patche (soubory VKP) se opět aplikují (kopírují) do složky FLASH.
Arrow Práce s FARem na CID 49 BROWN. Patche (soubory VKP) se aplikují (kopírují) do složky BFLASH.
Arrow Práce s GSlide (tady sice ukázka na FW W800, ale na K750 je to totožné, jen vyberete jiný soubor s MAINem a jiné patche) Wink..

Idea Patch se dá aplikovat i na RAW FW (např. stažený pomocí FARu) v programu V-Klay. Je to vhodné hlavně pro pokusy, když píšete patch. V-Klay odhalí nejen případný mistmatch, ale řekne vám i adresu kde nastal - snadno najdete chybu. Vyberete soubor RAW, nezapomenete zadat startovací adresu (je stejná, jako když jste tento RAW vytvářel ve FARu). Pak už jen "Apply patch" nebo "Undo patch" Wink. Opatchovaný RAW poté ve FARu nakopírujeme zpět do telefonu. Návod zde.

Exclamation Pokud aplikujete podobný patch (podobný něčemu, co již máte, například druhá nebo třetí verze jednoho patche) odstraňte před aplikací nové verze verzi původní! (díky, Luke)

Mobile 1: T-Mobile MDA Compact V -> HTC Touch Diamond II EržikaD2 - WM6.5.3 - Sense 2.5 - CZ
Nepište mi, prosím, na SZ dotazy - bohužel už jsem dlouho mimo a jen málo si pamatuju Sad

Naposledy upravil Adow dne 27.11.07 19:43, celkově upraveno 2 krát.
Zobrazit informace o autorovi Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Adow
Moderátor
Moderátor

Poděkovalo mu 327 lidí
ve 113 příspěvcích

Příspěvek #39433 Zaslal: 24.04.07 15:34    Předmět: Citovat

Odebírání patchů

Odebírání přes FAR - CID 36 a 49 RED: stejným způsobem "kopírujeme" patch do složky flash. Pouze s tím rozdílem, že v dialogu "Flash" zatrhneme "Remove patch" a potvrdíme (Flash).
Idea Máte FAR otevřený v okně ve Windows XP a nejde vám políčko myší zatrhnout? Klikněte na vrchní lištu okna pravým tlačítkem, vybereme "Vlastnosti" a na první kartě "Možnosti" zrušíme zatržení "Režim rychlých úprav" - v této kolonce nesmí být fajfka.

Odebírání přes GFlash - CID 36: opět tak kde jsme původně patchovali - na kartě "Repair/GDFS/Patching" zatrhneme "Patch", vybereme volbu "Remove patch" a přidáme patche. Na závěr potvrdíme a necháme operaci proběhnout.

Návody (odkazy) na práci ve FARu a v GFlashi najdete v předchozím příspěvku. Ve V-Klay se setkáte s pojmem "Undo patch".

Idea Takto můžete odebrat i patche, které jsme dali do souboru FW před flashováním např. přes GSlide nebo V-Klay. Patch vždy definuje adresu, původní a měněná data - nezáleží na tom, ve kterém programu jste ho přidali Wink..

Většiny patchů se také zbavíte tak, že přeflashujete MAIN čistým firmwarem.
Ale POZOR!

Exclamation Přeflashováním MAINu čistým FW se ale nezbavíte měněných dat v prázdné paměti za samotným FW (vyčleněná paměť v telefonu pro FW je větší než velikost FW). Některé patche (většinou ty složitější co mění nebo přidávají funkce telefonu) využívají právě této prázdné oblasti za FW. Když tam tato data necháte, tak se později můžete setkat s tím, že při aplikaci patche na "čistý" přeflashovaný main FAR zahlásí chybu Mistmatch. Druhou věcí je, že když někdo (např. v servisu) bude chtít zjistit, jestli byly na telefonu prováděny úpravy, takhle to dokáže poznat.
Idea Doporučuju poctivě oddělávat patche jednotlivě Wink.

EDIT 13.12.2007:
Jak odebrat kompletně všechny patche naráz
Exclamation Předem upozorňuju, že pokud přesně nevíte co děláte, tohle raději nezkoušejte!
Vyhrazená paměť pro main FW je delší než má samotný main. Toho zbytku využívají některé patche. Při přeflashování pomocí např. XS++ (nebo obecně při flashování FW ve formátu babe/BIN) se nahraje nový main, ale zbytek oblasti se "nevyčistí".
A jak ji vyčistit? Stačí např. pomocí FARu nahrát main ve formátu RAW, ale v plné délce 013E0000. Stačí main ve formátu BIN předělat programem MAIN2RAW do formátu RAW a v HEX editoru přidat chybějící bajty (doplnit FF). To už jsem udělal za vás (soubory jsou pro CID 36 i CID 49 stejné):
Arrow K750 R1CA021
Arrow W800 R1BC002
Arrow W800 R1BD001
Ve FARu kopírujeme z PC do složky FLASH, startovací adresa je 44020000, délka se nastaví automaticky (je 013E0000).
Kdyby se vám stalo, že po tomto kroku nepůjde zapnout telefon (což se stát může), jednoduše přehrajte main ještě jednou, tentokrát třeba pomocí XS++.

Univerzální metodou pro všechny telefony s flash ID 0x200D (čip ST Microelectronics) - K750, D750, W800, W700 atd. je nahrát naprosto čistý "main", který obsahuje jen samá FF. Potom je nutné udělat flash skutečným FW. U jiných telefonů pozor - např. W810 už má ale rozsah adres jiný!
Arrow prázdný main

Pro odstranění všech patchů můžete taky použít toto: http://se-tuning.cz/viewtopic.php?t=8918

Naposledy upravil Adow dne 16.07.08 20:23, celkově upraveno 6 krát.
Uživatelé kteří děkují: Edye, frho
Adow
Moderátor
Moderátor

Poděkovalo mu 327 lidí
ve 113 příspěvcích

Příspěvek #39434 Zaslal: 24.04.07 15:35    Předmět: Citovat

Kde najít patche?

Přímo zde na fóru...
Patche na W800i Arrow http://www.se-tuning.cz/viewforum.php?f=18
Patche na K750i Arrow http://www.se-tuning.cz/viewforum.php?f=19

Patche na K700i Arrow http://www.se-tuning.cz/viewforum.php?f=20
Patche na K300i Arrow http://www.se-tuning.cz/viewforum.php?f=21
Tady na fóru se rovněž můžete podělit o vaše zkušenosti s jednotlivými patchi, případně upozornit na jejich nedostatky.

Na jiných fórech
Např. velkou databázi pro různé modely naleznete na serveru mobilefree.ru.
Patchi se také zabývají v některých tématech na fóru se-nse.net a obecně na dalších fórech s podobným zaměřením.
Databázi naleznete také na topsony.com, taty stránky jsou už ale bohužel placené.
Navštívit můžete i naše české "Top Sony" na adrese http://www.iprotebe.cz/sony-ericsson , které je zadarmo (díky, SiViNe Wink).

Adow
Moderátor
Moderátor

Poděkovalo mu 327 lidí
ve 113 příspěvcích

Příspěvek #39435 Zaslal: 24.04.07 15:37    Předmět: Citovat

Máte-li nějaké další doplnění, poznámky nebo opravy k těmto textům, napište je prosím zde..
Příspěvky doplním, po čase to tu pročistím a uzamknu...
Nechci tu ale vidět žádné dotazy Wink.

H $ C K $ R
Pokročilý
Pokročilý

Už. poděkoval: 61x
Poděkovalo mu 66 lidí
ve 43 příspěvcích

Příspěvek #39436 Zaslal: 24.04.07 15:37    Předmět: Citovat

Applause Applause Applause hele tka tohle Adow si zmákl na jedničku Cool Cool Cool Cool fakt !RESPECT! taky jsem se z toho něco přiučil a pro nováčky to bude SUPER návod....fakt se ti to povedlo Applause Applause Applause

Zobrazit informace o autorovi Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail ICQ
h2
Nováček
Nováček

Už. poděkoval: 3x
Poděkoval mu 1 člověk
ve 0 příspěvcích

Příspěvek #39549 Zaslal: 24.04.07 18:20    Předmět: Citovat

super prace, tohle hodne lidi oceni!!!
Adow
Moderátor
Moderátor

Poděkovalo mu 327 lidí
ve 113 příspěvcích

Příspěvek #39564 Zaslal: 24.04.07 19:26    Předmět: Citovat

Tak úplně nový to není, tak půlku jsem přesunul z patchů k750 kde to viselo asi 3 týdny Wink. Ale je to v podstatě návod a hlavně je to obecný pro všechny fw, takže sem to šoupl sem Laughing.

depeha
Tuner
Tuner

Už. poděkoval: 36x
Poděkovalo mu 243 lidí
v 88 příspěvcích

Příspěvek #42219 Zaslal: 06.05.07 15:25    Předmět: Citovat

SUPER NáVOD! Wink Aspoň mi idú flash menus!!! Laughing
a ide aj odstranenie patchu cez GSlide??? lebo do FAR-u sa nedostanem... Sad
a nemate tu aj nejake patche pre w550??

Zobrazit informace o autorovi Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
Adow
Moderátor
Moderátor

Poděkovalo mu 327 lidí
ve 113 příspěvcích

Příspěvek #42617 Zaslal: 07.05.07 21:30    Předmět: Citovat

Přes GSlide si vygeneruj nový main a ten patch co tam už nechceš do něj nedávej..

strazca
Kolemjdoucí
Kolemjdoucí

Příspěvek #43018 Zaslal: 08.05.07 22:02    Předmět: Citovat

caute ja by som mal dotaz ako sa da pripojit sony ericsson na V_Klay lebo ako som tak pozeral do toho programu daju sa tam pripojit len siemensi ako ste to dokazali ? za info velmi pekne DAKUJEM
Zobrazit informace o autorovi Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
Adow
Moderátor
Moderátor

Poděkovalo mu 327 lidí
ve 113 příspěvcích

Příspěvek #45019 Zaslal: 17.05.07 12:23    Předmět: Citovat

Telefon do V-Klay připojit nejde.. V-Klay ale umí aplikovat patch na RAW FW stažený přes FAR - pak ten upravený FW můžeš nasunout zpět. Nemá to ale cenu, to už je jednoduší to tam dát FARem rovnou.
Důležité je to ale na odladění patche - V-Klay při zápisu do souboru FW taky dělá kontrolu na mistmatch a dokonce napíše který byte je nesouhlasný.

strazca
Kolemjdoucí
Kolemjdoucí

Příspěvek #45022 Zaslal: 17.05.07 12:41    Předmět: Citovat

no oki tak ako to mam potom chapat ked sa neda pripojit na V_klay telefon preco sa v niektorych navodoch uvadza mozne pripojenie cez V_Klay ? za odpoved vdaka
Zobrazit informace o autorovi Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky ICQ
Adow
Moderátor
Moderátor

Poděkovalo mu 327 lidí
ve 113 příspěvcích

Příspěvek #45024 Zaslal: 17.05.07 12:50    Předmět: Citovat

Tak to nevím, myslím že SE na to nepřipojíš... Tady je někde takovej návod?

strazca
Kolemjdoucí
Kolemjdoucí

Příspěvek #45199 Zaslal: 18.05.07 13:08    Předmět: Citovat

no neviem niekde sa tu pisalo ze patche sa daju davat aj cez V_Klay ale neviem ako sa tam dapripojit. Ak by to niekto vedel tak by som bol velmi rad no za odpovede velmi pekne DAKUJEM
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra SE-tuning.cz » (SW) K750, W800 - Návody Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

Přejdi na: